Turistika

Terchová je skvelým východiskovým miestom pre začiatok turistiky do krivánskej časti Malej Fatry. Vrátnu dolinu ohraničujú vrcholy Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie, na ktoré je možný výstup. Okrem týchto vrcholov je Terchová plná značených turistických chodníkov rôznej obtiažnosti. Mohutné skaly, vodopády a zákutia sú každoročne lákadlom pre veľké množstvo turistov a návštevníkov.

Turistické trasy v okolí:

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery je sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre.

Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Zvláštne a zaujímavé skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Východiskom do Dier sú osady patriace do katastrálneho územia obce Terchová – Štefanová a Biely Potok.

Náučný chodník Diery vedie cez sústavu prírodných kaňonov a tiesňav krásnych Jánošíkových dier, ktoré sa nachádzajú v prírodnej rezervácii Rozsutec. Tento chodník je súčasťou Dolných dier kde sa nachádzajú dva vodopády. Napriek rebríkom je zvládnuteľný aj pre rodiny s deťmi či seniorov. Ďalej pokračuje chodník smerom na Podžiar po modrej turistickej značke, kde sa Dolné diery končia. V malej drevenici sa môžete občerstviť a posedieť na lavičke. Návrat je po tej istej turistickej značke. Dĺžka náučného chodníka tam a späť je cca 5 km a trvá cca 2 hod. Stúpanie predstavuje 165 m. 

Veľký okruh Jánošíkovými Dierami trvá cca 4-5 hod. Prevýšenie predstavuje 625m. Najkrajšiu aj najzaujímavejšiu časť tvoria Horné diery. treba sa pripraviť na väčší počet vodopádov a rebríkov, ktorými sa dostanete až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm). Odtiaľto sa môžete dostať aj na Malý Rozsutec či Veľký Rozsutec

 

mapa-diery (1) (1)

Zbojnícky chodník

Nádherné výhľady a prechody okolo unikátnych skalných útvarov ponúka stredne náročná trasa, ktorá začína na parkovisku Tiesňavy. Chodník pokračuje cez les prudkým stúpaním po spevnených schodoch a sem tam spomedzi stromov sa vynárajú nádherné pohľady na Vratnú dolinu, Veľký Rozsutec, Stoh. Po modrej turistickej značke cez skalné bralá a lesné cestičky vystúpite k rozcestníku Malé Nocľahy. Z tohto miesta pokračujete po modrej značke, do jednej z najkrajších dolín, do doliny Obšivanka. V tejto doline je výrazná klimatická inverzia, je tu najnižší prirodzený výskyt kosodreviny (660 m n.m.). Po zostupe pokračuje trasa do Terchovej poľným chodníkom. Cestu si môžete spestriť prechádzkou po „krížovej ceste“ na vrch Oravcové a späť smerom na Terchovú a následne do Tiesňav. Tento turistický chodník sa vyznačuje prudkým klesaním a stúpaním miestami za pomoci reťazí. Prejsť ho zvládnete za 3 – 4 hodiny. V súčasnosti býva turistický chodník v úseku Obšívanka – Malé nocľahy v období od 1. 3. do 15. 6. neprístupný. Je to najmä kvôli ochrane sokola sťahovavého, ktorý tu hniezdi. Sokol sťahovavý je na Slovensku chránený zákonom a preto sú jeho hniezda strážené ochrancami prírody.

Náučný chodník Terchovským chotárom

Tento chodník je vhodný pre peších ale i pre cykloturistov. Chodník vedie nenáročným až stredne náročným terénom a pešo ho zvládnete približne za 6 hodín. Táto náučná trasa sa dá využívať počas celého roka. Je dlhá 13,5 km a na desiatich tabuliach sa dozviete zaujímavosti o regióne Terchová. Na informačných paneloch sú základné informácie o Terchovej, príroda, folklór, ľudový hrdina Jánošík, tiež je zobrazený život v Terchovej v exteriéri ale i v interiéri. Trasa Terchová centrum- Struháreň-Terchová.

Turistická trasa na Veľký Rozsutec

Doporučená turistická trasa na Veľký Rozsutec sa začína v osade Štefanová kde sa žltou turistickou značkou dostanete na Podžiar. Odtiaľ vedie modrá turistická značka k sedlu Medzirozsutce a následne červená turistická značka až na vrchol najkrajšieho vrchu Malej Fatry na Veľký Rozsutec. Na vrchole Veľkého Rozsutca si môžete vychutnať nádherné výhľady. Z vrcholu vedie trasa po červenej značke do sedla Medziholie a späť do osady Štefanová po zelenej turistickej značke. Trasa trvá približne 5,5 hodín a jej dĺžka je 10 km. Táto túra sa považuje za náročnú až ťažkú túru.

Turistická trasa na Malý Rozsutec

Výstup na Malý Rozsutec môžete začať na parkovisku v Štefanovej, kde Vás žltá turistická značka dovedie na sedlo Vrchpodžiar potom zelená značka na  Pod Pálenicou a ďalej modrou turistickou značkou Pod Tanečnicou na Medzirozsutce a zelenou na vrchol Malého Rozsutca. Cieľový bod je parkovisko hotela Diery, tam sa dostanete z vrcholu zelenou turistickou trasou do Podrozsutca a pokračujúc zelenou späť do Terchovej – Bieleho potoku. Túto trasu charakterizujú skalnaté previsy, kde vás pri výstupe istia reťazové držadlá. Tento náročnejší výstup vás odmení nádherným a jedinečným výhľadom. Trasa je o niečo kratšia ako na Veľký Rozsutec. Jej trvanie je 4 hodiny a podľa náročnosti patrí do stredných až ťažkých túr. Dĺžka trasy je cca 9 km.

Turistická trasa na Veľký Kriváň

Turistická trasa na najvyšší vrch Malej Fatry Veľký Kriváň sa považuje za náročnú trasu s veľkým výškovým rozdielom. Zjednodušiť si ju môžete  využitím kabínkovej lanovky Vrátna – Chleb, ktorá vás vyvezie až k Snilovskému sedlu. Odtiaľ vedie turistický chodník vyznačený červenou turistickou značkou až na vrchol, na ktorý by ste sa mali dostať za 40 minút.  Z vrcholu sa môžete vrátiť po tej istej trase a tak sa z túry stane nenáročná prechádzka alebo po červenej turistickej značke do sedla Bublen a následne po žltej značke cez Chrapáky po modrej do sedla za Kraviarským a nakoniec späť do Vrátnej po zelenej turistickej značke. Dĺžka tejto trasy je 11 km a považuje sa za náročnú trasu, ktorá sa dá časovo zvládnuť cca za 6,5 hodiny.

Turistická trasa na Stoh

Stoh je lúčnatým vrcholom s nadmorskou výškou 1 604,4 m. Stoh poskytuje výhľady na okolité vrcholy predovšetkým na Veľký Rozsutec a Poludňový Gŕuň. Okrem toho poskytuje výhľad na Veľký Choč, vrch Šíp a pri dobrom počasí aj výhľad na západne Tatry či Kráľovu Hoľu. Túru na tento kopec môžete zvládnuť i s deťmi. Tento vrchol je často označovaný ako „nekonečný, pretože nevidíte vrchol až kým nie ste na ňom. Dĺžka trasy je 11 km, ktorú zvládnete do 6 hodín. Odporúčaná trasa začína v osade Štefanová, kde sa napojíte na zelenú turistickú značku, ktorá vedie až do sedla Medziholie. Následne vedie červená turistická značka až na vrchol Stohu, na ktorý by ste sa mali dostať približne za 1,15 hod. Keď si vychutnáte výhľady na okolitú prírodu môžete pokračovať stále po červenej značke až na Poludňový Grúň. Žltou značkou sa dostanete k Chate na Grúni kde si môžete posedieť a občerstviť sa. Späť do Štefánovej sa ide príjemným lesným chodníkom po modrej značke.

Výstup na Poludňový grúň

Veľký výškový rozdiel, namáhavá túra, ktorá trvá cca 5 hodín a jej dĺžka je 12 km. Poludňový Grúň je vrchom Malej Fatry, ktorý sa nachádza na jej hlavnom hrebeni. V zime tvoria svahy tohto kopca lyžiarske stredisko. Trasu na tento vrchol odporúčame začať na parkovisku Vrátna, výťah kde sa po žltej turistickej trase dostanete na Chatu na Grúni. Na Chate je možné sa občerstviť a oddýchnuť si pred cestou na vrchol. Pokračujete stále po žltej turistickej značke  až na Poludňový Grúň. Ďalej sa môžete vydať po hrebeni Malej Fatry na Chleb, kde vedie červená turistická trasa až po Snilovske sedlo. Na tomto mieste si môžete zostup uľahčiť pomocou Kabínovej lanovky Chleb – Vrátna.

VodopádyJuraj JánošíkSokol sťahovavýSkalné útvaryJánošíkove dieryZbojnícky chodníkNáučný chodník Terchovským chotáromTuristická trasa na Veľký RozsutecTuristická trasa na Malý RozsutecTuristická trasa na Veľký KriváňTuristická trasa na StohVýstup na Poludňový grúň